Návrh stříbrné mince ke 100. výročí narození Kamila Lhotáka

1.6.2011

Návrh stříbrné mince ke 100. výročí narození  Kamila LhotákaČNB představila vítězný umělecký návrh pamětní stříbrné dvousetkorunové mince ke 100. výročí narození výtvarníka a malíře Kamila Lhotáka. Komise a pro realizaci schválila návrh Terezy Eisnerové. Vydání mince se předpokládá v červnu roku 2012.


Česká národní banka vyhlásila veřejně prostřednictvím internetu v lednu 2011 celostátní neomezenou anonymní soutěž na umělecký návrh pamětní stříbrné dvousetkorunové mince ke 100. výročí narození výtvarníka a malíře Kamila Lhotáka. Uzávěrka pro předložení prací byla dne 11. března 2011.

Soutěže se zúčastnilo 23 výtvarníků, kteří zaslali celkem 37 sádrových modelů. Předložené návrhy hodnotila Komise pro posuzování návrhů na české peníze dne 22. března, odborným poradcem byl Kamil Lhoták mladší, umělcův syn.

Komise hodnotila předložené práce tradičně v rámci tří soutěžních kol. V prvním bylo vyřazeno 21 sádrových modelů, a to pro nepříliš zdařilou modelaci, kompozici, nevýstižný portrét, případně pro jiné výtvarné nedostatky. Odměnu ve druhém kole získalo 11 návrhů, které se vyznačovaly vyšší výtvarnou úrovní.

Do třetího kola postoupilo pět podle názorů členů komise výtvarně nejzdařilejších návrhů. Komise udělila dvěma návrhům druhou cenu, a to práci Terezy Eisnerové za věrné zachycení umělcova díla i atmosféry jeho kreseb na lícní straně a vydařený portrét na rubové straně modelu a návrhu MgA. Jakuba Vlčka za zdařilé vyjádření charakteristické atmosféry děl Kamila Lhotáka v netradiční kompozici s autorovým portrétem.

Vzhledem k tomu, že návrhy obou autorů potřebovaly provést drobné úpravy, odložila komise rozhodnutí o návrhu na realizaci do příštího jednání.

Třetí cenu komise udělila návrhu akad. sochaře Jiřího Harcuby za sochařsky profesionálně zpracovaný návrh.

Další dvě práce Vojtěcha Dostála DiS. a akad. sochaře Jiřího Věnečka, které postoupily do závěrečného kola, získaly mimořádnou odměnu za působivé zachycení umělcova pohledu na svět.

Upravené modely na druhém místě Komise zhodnotila 26. dubna 2011 a k realizaci doporučila návrh Terezy Eisnerové.

Bankovní rada rozhodovala o realizaci mince dne 19. května 2011, potvrdila návrh komise a pro realizaci schválila návrh Terezy Eisnerové. Vydání mince se předpokládá v červnu roku 2012.

Sekce: Nové mince   |   Tisk   |   Poslat článek známému


english Facebook